1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota dominuje w najpopularniejszych segmentach
27 maja 2024

Dominacja Toyoty w najpopularniejszych segmentach

Dane portalu Focus2Move.com za I kwartał 2024 roku

Portal Focus2Move.com podał najnowsze dane o światowej sprzedaży samochodów w wybranych segmentach w I kwartale 2024 roku. Wiodąca pozycja przypadła w udziale Toyocie. Marka jest też zdecydowanym liderem w najważniejszych segmentach.

Z danych portalu Focus2Move.com wynika, że w I kwartale 2024 roku pozycję lidera rynku motoryzacyjnego na świecie utrzymuje Toyota. Modele marki dominują również w swoich segmentach. Tak np. Corolla jest najpopularniejszym autem kompaktowym, Camry to lider segmentu aut średniej wielkości, Yaris zajmuje pierwsze miejsce wśród samochodów miejskich.

Corolla najlepiej sprzedającym się autem kompaktowym

Od stycznia do marca 2024 roku sprzedano 282 903 egz. Corolli, o 13,8% więcej niż miało to miejsce w tym samym okresie roku ubiegłego. Corolla od 25 lat jest najlepiej sprzedającym się autem kompaktowym na świecie. To także najpopularniejszy samochód w całej historii – od 1966 roku sprzedano już ponad 60 mln egzemplarzy tego modelu.

Pojazd ten został zaprojektowany z myślą o europejskich kierowcach i jest dostępny w trzech wersjach nadwozia – hatchback, sedan i TS Kombi. Każda z nich została wyposażona w najnowsze technologie. Niewątpliwą zaletą tego auta jest również napęd hybrydowy 5. Generacji, który pozwala poruszać się w bezemisyjnym trybie elektrycznym przez średnio 80% czasu jazdy w mieście. Efektem tego jest niskie średnie zużycie paliwa (od 4,4 l/100 km) oraz niska emisja CO2 (od 98 g/km).

Pojazd z układem 1.8 Hybrid o mocy 140 KM rozpędza się od 0 do 100 km/h w 9,1 s. Jednostka 2.0 Hybrid Dynamic Force generuje łączną moc 196 KM, zaś od 0 do 100 km/h auto przyspiesza w 7,4 s.

Warto również podkreślić, że Corolla została wyposażona w nowoczesne technologie multimediów i łączności, w tym m.in. inteligentnego asystenta głosowego czy nawigację w chmurze. Standardem jest też rozbudowany zestaw systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota T-MATE.

Camry liderem segmentu aut średniej wielkości

W segmencie aut klasy średniej dominuje Camry. W I kwartale 2024 roku sprzedano 141 284 egz. tego modelu, co stanowi 7,9% udziału w segmencie. Wynik ten jest o 4,4% lepszy niż w tym samym okresie 2023 roku.

Toyota Camry to komfortowy sedan. W Europie jest on dostępny wyłącznie z napędem hybrydowym. Auto wyróżnia się na rynku pod względem trwałości i niezawodności. O popularności hybrydowego sedana Toyoty decydują także bezpieczeństwo, oszczędność oraz dobre właściwości jezdne. To zasługa zarówno 4. generacji technologii hybrydowej, jak i bardzo sztywnej platformy TNGA-K z nisko położonym środkiem ciężkości i dopracowanym zawieszeniem, dzięki którym auto prowadzi się pewnie i komfortowo.

Układ napędowy 2.5 Hybrid Dynamic Force o mocy 218 KM zużywa średnio od 5,3 l/100 km benzyny, zaś średnia emisja CO2 wynosi od 120 g/km (wg WLTP).

Camry ma przestronne wnętrze i pojemny, 524-litrowy bagażnik, a duży rozstaw osi (2825 mm) zapewnia komfort podróżowania wszystkim pasażerom.

Yaris najpopularniejszym autem miejskim

W segmencie B największą popularnością na świecie cieszy się Toyota Yaris. Ten miejski model w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku trafił do klientów w liczbie 122 621 egz., zachowując znaczną przewagę nad konkurentami. Sprzedaż Yarisa w tym okresie przewyższyła wynik drugiego najczęściej kupowanego auta segmentu B o ponad 41 tys. egzemplarzy.

Od 2024 roku Yaris jest oferowany z dwoma napędami hybrydowymi do wyboru – układem 1.5 Hybrid o mocy 116 KM oraz nowym 130-konnym napędem 1.5 Hybrid. Mocniejsza wersja hybrydowego Yarisa rozpędza się od 0 do 100 km/h o pół sekundy szybciej (9,2 s), krótszy jest też czas przyspieszenia od 80 do 120 km/h (7,5 s). Odświeżony model z rocznika 2024 zyskał także nowe technologie cyfrowe we wnętrzu oraz udoskonalone systemy bezpieczeństwa.

Więcej informacji jest dostępnych na:
https://www.focus2move.com/category/global-data/